#7 warka (ciemne) - butelkowanie

    Pomimo wcześniejszych sygnałów, wieszczących zepsucie #7 piwa, nie miałem sumienia wylać 14 litrów piwka, warzonego w akademiku, do miejskiego systemu kanalizacji.

To byłoby nieludzkie zagranie. Dlatego zaryzykowałem i postanowiłem przygotować wszystko tak, jakby #7 piwko miało być tym najlepszym.
Wszystkie butelki zostały starannie wysterylizowane i przewiezione do akademika, gdzie #7 warka odpoczywała na cichej fermentacji. Podobnie z resztą sprzętu rozlewniczego.

Nasze wyjątkowo ciemne piwo podczas przelewania na cichą fermentację dziwnie pachniało i w smaku było kwaskowe. Podobnie sprawa zakażenia zaczynała się przy naszym pierwszym nieudanym piwie - #5. Postanowiłem więc trochę wydłużyć leżakowanie na "cichej" w szczelnie zamkniętym fermentatorze, łudząć się, że magia drożdży i fermentacji alkoholowej zdziała coś i stanie się "cud nad fermentorem".

Po 6 dniach fermentacji głównej i 14!! cichej przelałem młode ciemne piwo do kadzi rozlewczej. Zapach jaki się przy tym rozlegał nie był tak odrzucający jak poprzednio.

W smaku nadal jest lekko jakby kwaskowe, ale bardzo delikatnie. Za to mocno czuć kawowy aromat, powstały z zastosowanego ciemnego słodu Caraaroma. Nawet nie wiem, czy nie za mocno :) O to chodziło, podczas komponowania receptury, pytanie tylko czy nasze browarnickie języki są już przygotowane na takie inne, niż dotychczas pite piwo.

Jest cień szansy, że zabieg pozostawienia piwa w spokoju pomógł, bo piwo nie wykręcało twarzy, ale trzeba się też liczyć z tym, że być może trzeba je będzie utylizować. Oby nie.

W razie czego przewiozłem 24 butelki do domu, gdzie spoczywają w specjalnej browarnickiej szafce.

 

piwka leżakują w szafce

Dwie butelki zostały w akademiku, jako zapłata za udzielenie nam kuchni, pomocy i cierpliwości.

 

2007-10-30 00:22:02 - kingkomentarze (0)

Komentarze
Skomentuj artykuł: '#7 warka (ciemne) - butelkowanie'

dodaj wpis
NEWSLETTER
Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o nowościach na stronie, możesz otrzymywać newsletter. Wypełnij poniższe pole:

adres e-mail:

token przepisz token:
STATYSTYKI
  • Dane od: 2007-05-30

  • Odwiedzin: 145635
  • Odsłon: 592031
Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: J.Kubiak