Nowa Browarnicka Piwnica

    Niecałe dwa tygodnie temu, gdy opisywałem "Drobne zmiany na Browarnickim Blogu", wspomniałem o tym, że wpadłem na kolejny genialny pomysł i wymyśliłem nowe miejsce gdzie moglibyśmy warzyć nasze piwa.

Otóż rozmawiałem z moją Ciocią, która ma klimatyczną restaurację na Jeżycach, zlokalizowaną w ceglanych wnętrzach, przystosowanych ze starych, pruskich schronów przeciwlotniczych.
Opowiedziałem jej trochę o naszej działalności, zdradziłem sekrety warzenia piwa, które bardzo ją zainteresowały i wspólnie doszliśmy do wniosku, że możnaby wykorzystać jedno nieużywane pomieszczenie do celów warzelniczych.

Taki też miałem zamysł - by rozwinąć naszą działalność na trochę większą skalę, nieograniczoną metrażem naszych małych kuchni. To tutaj będziemy mogli eksperymentować do woli z recepturami a także z rozbudową aparatury do warzenia, fermentowania i leżakowania piwa. Być może wreszcie będziemy mieli jakąś nadwyżkę piwa, którą będziemy mogli poczęstować naszych znajomych, szerząc w Świecie ideę picia prawdziwego, niepasteryzowanego, niefiltrowanego, a do tego znakomitego piwa.

pancerne drzwi

Za tymi pancernymi drzwiami zlokalizowane jest nasze przyszłe królestwo. Początkowo miała to być z mojej strony pełna niespodzianka dla Cichego i Marka, po jakimś czasie jednak powiedziałem o moim pomyśle, ale chłopacy podeszli do tematu dość sceptycznie. W końcu po co wywozić sprzęt gdzieś daleko, w końcu niedługo się wyprowadzimy, będziemy mieli dużą kuchnię itd...
Aby ich bardziej zachęcić, opisałem im w skrócie jak to wygląda.
W końcu umówiliśmy się na niedzielę, w Święto Niepodległości aby przeprowadzić porządkowanie naszej piwnicy.
Trochę się obawiałem, że gdy zobaczą to pomieszczenie, przerażą się i zrezygnują, ponieważ wewnątrz panował potworny bajzel. Pomieszczenie to służyło jako magazyn gratów, które "mogą się kiedyś przydać". Problem w tym, że nigdy nic się stąd nie przydało, a nowe śmieci przez siedem lat były systematycznie dostawiane.

graty w piwnicy

Miło się zdziwiłem, bo po przyjeździe, gdy tylko Marek z Cichym ujrzeli wnętrze, stwierdzili "ale zajebiscie" i mogliśmy z zapałem wziąć się do roboty. A tej jest mnóstwo.

 

marek i ja przymierzamy się do sprzątania
 

Początkowo nie wiadomo było od czego zacząć. Szybko jednak ustaliliśmy. Wynosimy śmieci, zostawiamy na boku graty, które mogą się przydać, a na końcu czyścimy ściany i sufit.

pajęczyny

A jest co sprzątać. Na ścianach kurz, na suficie pajęczyny. Plan jest taki, żeby w 3 dni się z tym uporać. Zarezerwowaliśmy na to niedzielę, wtorek i czwartek. Czy zdążymy, to się okaże.

usuwamy graty z ziemi

Błyskawicznie poszło nam usunięcie wszystkiego z posadzki.

marek odcina ogrodzenie

Zdjęciem ze ściany fragmentów ogrodzenia piwnego ogródka zajął się Marek. Tu także wyszły nasze braki w przygotowaniu. Nie mieliśmy odpowiednich narzędzi. Na przykład noża do odcinania lin, którymi przywiązane było to ogrodzenie. Poradziliśmy sobie jednak znalezionym w gratach, zardzewiałym pilnikiem.

marek z pilnikiem

Wszystkie graty, które będą mogły się później przydać (np. stoły, ławki i półki), odłożyliśmy na bok.

odstawione graty

Zauważyliśmy, że nasze pomieszczenie wręcz idealnie nadawałoby się dla Talibów, którzy chcieliby przetrzymywać tu swoich zakładników. Jedyny minus, że szybko zrobiłoby im się zimno.

Cichy zakładnik

Wykryliśmy też, że nie jesteśmy w tej piwnicy sami.

piwniczny ślimak

Ślimak próbował się z nami porozumieć, wyginając swój brzuchonóg w różne litery, np. P i N, ale nie potrafiliśmy go zrozumieć. Daliśmy mu więc spokój i wróciliśmy do porządków.

czyszczenie ścian i sufitu

Tu widać, jak Cichy z poświęceniem szoruje sklepienie, a Marek zabiera się za ściąganie pajęczyn.

koniec na dziś

Po około 4 godzinach ciężkiej pracy musieliśmy kończyć, bo o 20:00 zaczyna się "Skazany na więzienie". We wtorek będziemy kontynuować sprzątanie. Poza tym musimy zaopatrzyć się w druciane szczotki i metalowe szpatułki, do czyszczenia cegieł.

2007-11-12 15:12:26 - kingkomentarze (3)

Komentarze
Skomentuj artykuł: 'Nowa Browarnicka Piwnica'

dodaj wpis
 • kali
     jaki super fantastiko klimat bunkrowo-piwniczny! pozdrawiam ludzi pracy!
  2007-11-26 19:42:46
 • king
     jakie znowu nadużycie? jest tylko opcja - usuń zbędny komentarz, ale tą ma tylko administrator :D
  2007-11-14 20:35:01
 • Ita
     Gdzie opcja "zglos naduzycie"?
  2007-11-14 20:04:06
NEWSLETTER
Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o nowościach na stronie, możesz otrzymywać newsletter. Wypełnij poniższe pole:

adres e-mail:

token przepisz token:
STATYSTYKI
 • Dane od: 2007-05-30

 • Odwiedzin: 145639
 • Odsłon: 592046
Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: J.Kubiak