Przygotowania do warzenia na strychu

Ponieważ zmieniłem mieszkanie na większe i posiadające własny strych, wraz z pozostałymi Browarnikami postanowiliśmy wrócić do zaprzestanego na dłuższy czas naszego hobby, jakim jest domowy wyrób piwa.

Myśleliśmy, że będziemy warzyć w poniemieckim schronie przeciwlotniczym u mojej Cioci. W związku z tym zamówiliśmy duży taboret gazowy o mocy 5kW, na którym możliwe byłoby podgrzewanie ogromnego kotła warzelnego. Ponieważ jednak miejsce nie spełniało do końca naszych wymagań,palnik został i głupio byłoby go jednak nie wykorzystać.

Od razu nadmienię, że warzenie piwa na zwykłej kuchence gazowej jest dość uciążliwe - zwłaszcza dla samej kuchenki, która potrafi zmienić się nie do poznania, gdy trzej browarnicy przez 4 godziny odprawiają czary nad kotłem warzelnym.

Tym bardziej zgodziliśmy się, że na nowym strychu, z którego zrobimy browar, przyda się nam ten palnik.

Palnik zasilany jest gazem propan-butan. Musieliśmy więc dokupić odpowiednią do niego butlę gazu. W tym celu udaliśmy się z Cichym do Castoramy.

 

Cichy i ja w castoramie - kupujemy butlę gazową

 

Butla nówka sztuka, w trochę mdłym niebieskim kolorze, ale do naszych celów powinna się nadać.Niestety przy kasie spotkało nas wielkie zdziwienie. Okazało się, że butlę kupujemy pustą, a napełnienie jej wygląda tak, że oddaje się pustą, a w zamian za to dostaje się pełną.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale z naszego punktu widzenia wyglądało to tak:
Kupiliśmy piękną, pachnącą jeszcze świeżą farbą butlę, kazali iść nam z nią na zaplecze i dali nam starą obśrupaną, ale za to pełną butlę. Na nic nie zdały się nasze lamenty, że chcemy mieć pełną naszą butlę.Dali nam używaną, a świeżutką zabrali z powrotem...
Możecie to zobaczyć na następnym zdjęciu - butla jest zupełnie innego koloru. Trochę się kłóciliśmy z gościem od butli i w końcu wybrał nam taką w najlepszym stanie, co nie zmienia faktu, że zdążyliśmy się już przywiązać do naszej nowej błękitnej butli i żałowaliśmy, że dostajemy zupełnie inną.

 

podłączanie butli

 

Po podłączeniu butli do naszego palnika zaczęliśmy ją obwąchiwać w poszukiwaniu wycieku gazu. Na szczęście połączenie jest wyjątkowo szczelne. Strach jednak pozostał.

 

lekki strach przed odpaleniem

 

Tu widać jak jestem lekko zestresowany przed testowym odpaleniem palnika. 11kg gazu robi wrażenie :) I do tego można dokładnie zobaczyć, że "butla zmieniła kolor".

Początkowo Cichy z Mareckim się odsunęli, a że ja nie chciałem wybuchać w samotności sam, kazałem Cichemu asystować przy podpalaniu. Nie chciałem ginąć tylko ja.

 

cichy asystuje przy testowym odpalaniu butli

 

Wszystko poszło sprawnie. Mini wybuch przy palniku ale to normalne. Zapłonął niebieski płomień i już wiedzieliśmy, że jesteśmy gotowi warzyć na Browarnickim Strychu.

 

palnik odpalony

 

Przez pierwsze warzenie czuć było specyficzny zapach palącego się gazu. Co chwilę obwąchiwaliśmy połączenia pomiędzy butlą a palnikiem w poszukiwaniu nieszczelności. Na nasze szczęście wszystko jest w porządku. 

Od 24 października do końca 2008 roku postanowiliśmy uwarzyć z zapasów słodu, które nam zostały, trzy warki.Czyli warzenie co jakieś dwa tygodnie.

Plan ambitny, ale jak najbardziej wykonalny.
Trzy warki - różne smakowo piwka.

 1. Jasne pełne, mocno chmielone
 2. Bursztynowe ale
 3. Mocno chmielony lager (po raz pierwszy warzyć mieliśmy piwo dolnej fermentacji) 
Jak zaplanowaliśmy, tak też się stało.
Następnym razem opiszę degustację wszystkich trzech piw oraz dopiszę dokładne receptury.

 

2009-03-15 20:06:30 - kingkomentarze (6)

Komentarze
Skomentuj artykuł: 'Przygotowania do warzenia na strychu'

dodaj wpis
 • ZokFdxueO
     1uweCZ , [url=http://wckuiapmxwcl.com/]wckuiapmxwcl[/url], [link=http://rwytafscstvu.com/]rwytafscstvu[/link], http://bwmzclfkpzra.com/
  2012-12-10 16:35:18
 • QfRiFaNdkUgjJM
     YJFKSI <a href="http://ishyjjdwbtzc.com/">ishyjjdwbtzc</a>
  2012-12-09 02:59:32
 • iTMxjEFrgS
     9YsCla , [url=http://spuldofkdwwv.com/]spuldofkdwwv[/url], [link=http://esdfqetxdapv.com/]esdfqetxdapv[/link], http://wzbychgbengk.com/
  2012-12-08 12:20:58
 • AgZOmAyYlJRYWN
     oOZxrT <a href="http://kmneuekevyvz.com/">kmneuekevyvz</a>
  2012-12-05 12:38:15
 • DeSHnNglGfEcPpre
     Albo wg ww przykładu:public class Imiona{public static void main(String[] args){System.out.println();System.out.print(„Ania”);System.out.println();System.out.print(„Bartek”);System.out.println();System.out.print(„Kasia”);System.out.println();}}czy nie pwnoino być raczej:public class Imiona{ public static void main(String[] args) { System.out.println( Ania ); System.out.println( Bartek ); System.out.println( Kasia ); }}w zadaniu nie było napisane że mają być oddzielone tylko w nowych liniach
  2012-12-05 07:40:15
 • k
     test - widzisz? komentarze działają
  2009-07-28 09:50:31
NEWSLETTER
Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o nowościach na stronie, możesz otrzymywać newsletter. Wypełnij poniższe pole:

adres e-mail:

token przepisz token:
STATYSTYKI
 • Dane od: 2007-05-30

 • Odwiedzin: 145638
 • Odsłon: 592040
Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: J.Kubiak